пятница, 23 октября 2015 г.
четверг, 19 марта 2015 г.
четверг, 5 марта 2015 г.
понедельник, 23 февраля 2015 г.
Виховний захід ХЛІБ-УСЬОМУ ГОЛОВА
Чорноострівський професійний аграрний ліцей
Виховний захід на тему:
«ХЛІБ-УСЬОМУ ГОЛОВА»
Розробила майстер в.н
Фурман В.А.
Тема: Хліб - всьому голова»
Мета: Виховувати
бережливе ставлення до хліба, ознайомити з народними звичаями пов’язаними з хлібом.
Обладнання: Література про хліб і хлібні вироби, вироби з хліба,
колоски, вишитий рушник.
Для кожного – диво своя Батьківщина,
В ній рідне коріння і мови душа,
І скільки світів не пізнала людина,
На рідній землі лиш вона ожива!
Наше диво , наша Україна! Близька ти нам о будь-якій порі
року: коли весною дихає теплим паром земля, витинає зелену свіжу парость, а
лелеки, поважно кружляючи над селом, обдаровують щастям людські оселі.
Гарячим літом, коли пахучі трави наливаються соком,
а високе сине небо бринить і
переливається сріблястим співом
жайворонка. Шепоче щось стиглий хліб вітру, заплутався та принишк у колоссі.
Що для мене Україна моя?
То висока блакить
І засіяне золотом поле,
Синьоокі ставки
І шовковий ковил у степу,
А ще – житній на стемнілих долонях
З дрібкою солі на маминому рушнику.
Чи знаєте ви ,як пахне життя?
Давайте затихнемо на хвилинку і відчуємо цей запах. Це
пахне хліб. Неповторний запах робить хліб живим, часткою душі кожного з нас.
Початок хліба - маленька зернинка. Зернятко хліба нагадує дитину в сповитку.
Немовлятко – це іскринка життя,джерельце життя у згорточку. Так і зернятко
починає колос, безмежний хлібний лан.
А якої форми, на
вашу думку здавна був хліб?
Здавна хлібу надавали круглої форми, ототожньоючи його з
сонцем. Якщо у домі пахне хлібом - тут злагода та щастя, якщо в державі
колосяться хлібні поля_ тут мир і достаток. Хліб – це честь, хліб – це рука
допомоги, хліб – це сила, могутність держави. Хліб – це святість.
Які звичаї і обряди супроводжував хліб?
В усі віки хліб був обов’язковим атрибутом, що
супроводжував найважливіші події в житті людини.
Коли народжувалась дитина і йшли на хрестини, неодмінно
клали в колиску срібний карбованець і хлібину – на здоров’я і достаток.
Коли дитина йшла на навчання до дяка, батько ніс пучок
різок, горщик каші, та буханку хліба на
розум, силу та здоров’я.
На весіллі молодих
зустрічали хлібом – сіллю і молоде подружжя схиляло голови перед хлібом,
цілували його, приймаючи благословення.
На тому місці , де мали ставити хату, сіяли пшеницю. Якщо
вона добре сходила, це означало, що місце добре, чисте і хату можна будувати.
На толоку сходилося багато людей, це був чудовий давній звичай, що засвідчував братерство,
доброзичливість,взаємоповагу.
Люди, що сходилися на толоку, вважалися дорогими гостями
і цій події присвячувалися пісні. (Пісня «Зеленеє жито» )
В нову хату входили тільки з паляницею. Вважалося великою
невихованістю і неприязню до господарів зайти в нову оселю без хліба. Принести
хліб – означало щире побажання господарям достатку, здоров’я та добра.
Великою майстерністю вважалося вміння пекти хліб. Добрі
господині, славилися на все село. Коли по вулиці розходився запашний хлібний
дух
Сусіди перемовлялися: « Мабуть, це Марія хліб вийняла з
печі, у неї завжди вдається хліб». І зрозуміло, коли в сім’ю входила невістка,
свекруха найперше перевіряла, як вона
вміє пекти хліб.
В усі часи майже всі свята були пов’язані з хлібом і не тільки чк з найпотрібнішим
продуктом харчування, а й як з найголовнішим, навколо чого розгорталося
дійство.
На Різдво обов’язково пекли пироги з капустою і
маком, пампушки, дрібні пиріжки, якими частували дітей, готували кутю з
товченої пшениці, вносили сніп жита –
«злато , щоб увесь рік ми жили багато».
На Великдень у красному куті виставляли високі
паски, прикрашали гілочками свяченої верби і свічками. Навколо пасок – барвисті
крашанки та писанки. Якщо в хаті є дівка на виданні, клали їй на голову паску і
казали: «Аби у людей така велична, як паска пшенична» .
Малу дитину клали у порожній «дорідник»,
промовляючи: « Аби так скоро росло, як паска росте».
На Трійцю обов’язково на великих листах пекли з
доброго тіста пироги із солодкою літньою начинкою – мазурки. Пиріг ставили посередині столу і прикрашали
духмяною м’ятою квітками, пахучими
травами.
А зараз ми з вами пограємо у гру:
На свято Андрія влаштовували вечорниці, основним
тут було кусання калити. Калита – великий корж із білого борошна. Печуть калиту
дівчата, тісто місять по черзі. Тісто солодке, з медом, зверху калиту
оздоблювали сухими вишнями чи родзинками – «щоб гарна була». Посередині калита
мала дірку. В дірку протягували червону стрічку і підвішували до сволока.
Підвішують високо, щоб хлопець міг дістати зубами калиту тільки тоді, як добре
підстрибне. Біля калити стає вартовий – «Пан Калитинський». Це веселий парубок
– жартівник, він смішить хлопців і якщо розсмішить,парубок не має права кусати
калиту. «Пан Калитинський» мітить його сажею.
Але ,Любі діти, я хочу сказати, що не завжди був
хліб у достатку, був період коли хліба зовсім не було і дуже – дуже багато
людей вмерло з голоду у 1933 році. В моїх руках – свічка пам’яті про тих , хто помер в цей страшний
рік. Присягнемося ж нашою гіркою пам’яттю, що не допустимо більше знущання над нашими людьми.
Земле наша!
Мати наша!
Годувальнице і заступнице!
Не пам’ятай зла за те,що шматували твоє тіло, що
часом не піт трударя капав у лоно твоє, а кров бранців твоїх.
Земле рідна, прости, що засівали тебе не хлібом
єдиним, а росли на тобі паростки горя,
кукіль та чортополох жорстокості!
Прости за те,що дорогоцінний дар твій – хліб
насущний – топтали у багно, топили у морі,палили. Обійми і покрий вічним
спокоєм тих,хто залишився в тобі у той страшний 33пік, і буде в кожному з нас
вічна пам’ять про них.
Та не можна вбити землю, вбити хліб, як не можна
побороти життя.
Поле моє,
Ти житами й піснями родило,
Сріблом жайвора моє серце зігріло,
Пригорнуло колоссям,
Волошками збентежило,
Руки втомлені, струджені,
Ти росою – сльозою тихо пестило.
Поле моє,
Як зірниця зійде,
На плугах борозна заспіває,
Поле моє,
Ти таке молоде,
Я любов’ю тебе засіваю,
Озовись моє поле,
Пшеницями, житами,
В небесах журавлями
І живою водою.
Ти безкрає, широке,
І земне, і високе
І єдина в нас доля з тобою!
Живи життя, духмяним хлібом! Здоров’я і щастя вам,
любі діти.
Хай завжди буде пахучий хліб на вашому столі!
пятница, 20 февраля 2015 г.
Приготування бутербродів
Методична
розробка уроку
на тему:
“Приготування бутербродів з інноваційними елементами
оформлення”
Майстер в/н
Фурман В.А.
План уроку
Тема програми: «Технологія приготування закусок та холодних
страв»
Тема уроку: «Приготування
бутербродів»
Мета уроку:
Учні повинні знати: Види бутербродів (відкриті,
закриті, сандвічі, гарячі, багатошарові), вміти дати їм характеристику. Умови і
терміни зберігання.
Учні повинні вміти: послідовно виконувати операції
щодо приготування бутербродів (відкриті,
закриті, гарячі, закусочні, канапе, багатошарові), оформлення з додержанням
термінів зберігання. Вимоги до якості хліба. Особливості подачі бутербродів та
види посуду. Організовувати робоче місце
у холодному цеху. Правильно підібрати інвентар, інструменти для виконання
роботи.
а) навчальна – закріпити набуті теоретичні знання з означеної
теми,
сформувати уміння виконувати операції з приготування та подачі
різновиди бутербродів; розвивати навички виконання складних
операцій та творче відношення до обраної професії.
б) розвиваюча – розвивати логічне та практичне мислення при
виконанні виробничих завдань, самостійність в роботі, критичну
оцінку своєї діяльності.
в) виховна – виховувати естетичний смак, культури спілкування,
прагнення досягти поставленої
цілі, вимогливість.
Тип уроку : комбінований
Вид уроку : лабораторно-практична
робота
Дидактичне забезпечення: технологічні картки,
інструкційні картки, виробничі завдання
Матеріально – технічне забезпечення
Обладнання:
виробничі
столи, холодильна шафа, ваги настільні циферблатні.
Посуд,
інвентар, інструменти: Каструлі, миски, тертки,
обробні дошки з маркуванням «О.С.», «О.В.», «М.В.», «Р.В.», ножі «Кухарська
трійка», з маркуванням «О.С.», «О.В.», «М.В.», «Р.В.»; столові тарілки:
закусочні, пиріжкові, щипці, лопатки, виделки
Продукти: хліб пшеничний, житній,
сир російський, голандський, ковбаса лікарська, яйця варені, вершкове масло,
маслини, сирок плавлений, майонез, помідори, зелений горошок, перець червоний,
морква, петрушка (зелень),
Міжпредметні
зв’язки: «Технологія приготування їжі з основами товарознавства», «Організація
виробництва та обслуговування», «Санітарія та гігієна», «Технологічне
обладнання», «Охорона праці на підприємствах ресторанного господарства».
Покрокова
робота:
1-ий крок організація робочого місця: отримати та розташувати
на
виробничих столах посуд, інвентар, інструменти,
обробні дошки, продукти та ін.
2-ий крок: підготувати хліб та продукти для
приготування бутербродів;
3-ий крок: нарізати ковбасні вироби, рибні
продукти, яйця, маслини, овочі,
зелень, відкрити банки з зеленим горошком;
4-ий крок: приготувати та оформити
бутерброди;
5-ий крок: подати бутерброди та закусочні
торти на бракераж.
Список
основної і додаткової літератури: «Збірник рецептур страв і кулінарних виробів», В.С.
Доцяк «Українська кухня», Старовойт «Кулінарія», Т.М.Горпинко «Лабораторні
практичні роботи з кулінарії».
Хід уроку
I. Організаційна частина – (10 хв.)
Перевірка наявності учнів,
перевірка готовності учнів до уроку
(наявність спецодягу,
відповідальність зовнішнього виду
санітарно гігієнічним вимогам, та
вимогам ТБ, перевірка знань з
охорони праці з допомогою бліц
опитування)
II. Вступний
інструктаж - (35 хв.)
1)
актуалізація знань
- повідомлення теми уроку
- цільова установка проведення
уроку
- перевірка опорних знань учнів,
необхідних їм для виконання
практичних завдань :
♦ Які робочі місця можна організувати в холодному
цеху?
♦ Які є види бутербродів?
♦ Який хліб використовують для приготування
бутербродів?
♦ Якої форми нарізають хліб для приготування
бутербродів?
♦ Які продукти використовують для приготування
бутербродів?
♦ Чому не слід використовувати свіжий хліб?
♦ Чому готують бутерброди безпосередньо перед
реалізацією
♦ На які групи поділяють бутерброди
♦ Як нарізують хліб або булочки для закритих
бутербродів
♦ Як нарізають хліб для бутербродів закусочних
(канапе)
♦ Які вимоги до подачі бутербродів?
♦ Які вимоги до якості бутербродів?
♦ Перерахувати різновиди бутербродів за
технологією приготування
аналіз і
доповнення відповіді учнів.
2.
Викладання нового матеріалу:
♦
повідомлення нової навчальної інформації;
♦
пояснювання характеру завдань і послідовності роботи на учнів на уроці;
♦ повідомлення про передовий досвід за темою
уроку;
♦ нформація про типові помилки та способи їх
попередження;
♦ відповіді викладача на запитання учнів;
♦ підведення підсумків вступного інструктажу;
III. Поточний інструктаж - (105хв.)
♦ видання завдань для самостійної роботи учнів та
пояснення порядку
їх
виконання
♦ розподіл учнів за робочими місцями;
♦ повідомлення про критерії оцінювання виконаних учнями робіт;
♦ цільові обходи викладача робочих місць учнів (перевірка правильності
організації робочих місць,
спостереження за дотриманням учнями вимог
техніки безпеки, санітарії та
гігієни, спостереження за раціональним
використанням учнями робочого часу,
перевірка правильності виконання
учнями технологічного процесу, надання
допомоги учням,проведення
бракеражу);
♦ прибирання учнями робочих місць.
IV. Заключний інструктаж (30 хв.)
♦ аналіз діяльності учнів в процесі всього уроку;
♦ аналіз причин помилок, допущених учнями та способи їх усунення та
попередження;
♦ оголошення оцінок за урок;
♦ видача домашнього завдання. Заповнити зошит для лабораторних робіт.
Інструкційна карта № 1
Тема: «Приготування бутербродів»
Матеріально – технічне
забезпечення
Посуд, інвентар, інструменти: Каструлі, миски, тертки, обробні дошки з
маркуванням «О.С.», «О.В.», «М.В.», «Р.В.», ножі «Кухарська трійка», з
маркуванням «О.С.», «О.В.», «М.В.», «Р.В.»; столові тарілки: закусочні,
пиріжкові, щипці, лопатки.
Продукти: хліб пшеничний, житній,
сир російський, голландський, ковбаса лікарська, яйця варені, вершкове масло,
маслини, сирок плавлений, майонез, помідори, зелений горошок, перець червоний,
морква, петрушка (зелень), салат зелений,
Послідовність виконання роботи
1. Організація робочого
місця:
♦ підібрати необхідний посуд, інвентар та
інструменти;
♦ підготувати технологічні карти, технологічні
схеми, ксерокопії
бутерброду;
2. Підготувати продукти:
♦ викласти на робочий стіл продукти дотримуючись
товарного сусідства;
♦ нарізати хліб завтовшки 1 – 1,5см, вагою 20-40г;
♦ нарізати ковбасу одним шматочком;
♦ сир тоненькими шматочками;
♦ зварити яйця круто, обчистити, порізати;
♦ промити, обсушити томати, салат, петрушку
(зелень);
♦ відкрити зелений горошок.
3. Приготувати бутерброди
4. Оформити бутерброди
5. Подати
на бракераж
Необхідно
пам’ятати – що бутерброди не підлягають тривалому зберіганню, тому, їх
готують безпосередньо перед реалізацією.
Корисні
поради:
♦ При нарізання хліба і гастрономічних
продуктів, ножі повинні бути
гострими;
♦ Обробні дошки і ножі мати відповідне
маркування;
♦ Свіжі овочі добре промитими і обсушеними;
♦ Під обробною дошкою обов’язково повинна бути
волога серветка;
♦ Для витирання рук – рушник або серветка
Виберіть правильну
відповідь
1. Обробні дошки повинні
мати:
-
маркування;
-
фарбування;
-
м’якість;
-
легкість.
2. Для відкритих бутербродів
хліб нарізають завтовшки:
-
2 – 2,5
см .
-
1 - 1,5 см .
-
0,5 – 0,7
см .
-
До 1 см .
3. Виберіть правильні групи
бутербродів:
-
відкриті, закриті, закусочні, гарячі;
-
закручені, теплі, смажені, закручені;
-
розсипчасті, холодні, напіввідкриті, припущені.
4. Бутерброди подають:
-
в салатниках, креманках, на порційний тарілках;
-
тарілках, супниках, горщиках, на долонях;
-
на блюдах, вазах – «плато», на закусочних тарілках.
Правила з
дотримання технічних вимог безпеки праці при роботі в холодному цеху.
Для запобігання нещасного випадку при роботі,
потрібно виконувати наступні правила безпеки.
1 Перед
початком роботи
1.1 Правильно одягнути санітарний одяг:
♦ волосся
прибрати під ковпак, рукава закотити до ліктя, або
застебнути
♦ не
заколювати голками санітарний одяг, не тримати в кишенях
булавки, гострі предмети.
1.2 Підготувати робоче місце до роботи, не загороджувати проходи
1.3 Оглянути інвентар та посуд, його
справність та придатність.
1.4 Перед експлуатацією устаткування необхідно перевірити:
♦ наявність
та справність огородження
♦ наявність
та справність заземлення
♦ наявність
гумового килимка
♦
справність устаткування
При виявленні неполадок, або
несправності устаткування сказати завідуючій лабораторії, або викладачеві,
майстру виробничого навчання
2 Під час
роботи
2.1 Не працювати на машинах, або апаратах будова яких не знайома, або
робота на яких вам не дозволена (працювати під наглядом завідуючої лабораторії,
викладача або майстра виробничого навчання).
2.2 Відкривати консервні банки ключем, призначеним для цієї мети.
Забороняється застосовувати для цієї мети ножі та інші інструменти.
2.3 Не пересувати вантажі більш, ніж встановлено нормами (жінкам – 20кг.,
чоловікам – 50кг.)
2.4 Працювати з ножем необхідно обережно, правильно тримати руку і ніж при
обробці та нарізанні продуктів, не знімати залишки продуктів з ножа руками.
2.5 Не відволікатися під час роботи та не відволікати інших.
2.6 Якщо приступили до роботи з новим видом устаткування, вимагайте
від
завідуючого лабораторією, або
викладача, майстра виробничого навчання
проведення інструктажу з
технічних вимог безпеки праці.
Правила дотримання санітарії та
особистої гігієни при роботі в холодному
цеху.
1 До роботи допускаються особи, що пройшли спеціальний медичний огляд.
2.Санітарний одяг повинен бути чистим, випрасуваним з усіма ґудзиками,
волосся прибране під ковпак,
застібнуті рукава або підкочені
3. Забороняється заколювати голками та шпильками одяг, та тримати в
кишенях шпильки, сторонні
предмети.
4. Забороняється носити прикраси (кліпси, каблучки, а також ланцюжки).
5. Забороняється відвідувати в санітарному одязі туалетні кімнати, виходити
на вулицю.
6. Забороняється працювати у взутті без задників.
7. При пошкодженні рук (порізах, проколах), слід негайно припинити роботу,
обробити рану дезінфікуючими
засобами, накласти пов'язку, а на палець
надіти напальник.
8. Забороняється користуватися інвентарем та посудом не за призначенням,
порушуючи маркування.
9. Слід пам'ятати, що холодні страви і закуски мають певні умови та строки
зберігання, тому потрібно
дотримуватися їх.
10. Забороняється працювати на слизькій підлозі.
12. При приготуванні холодних страв і закусок необхідно ретельно
дотримуватися правил ведення
технологічного процесу, використовувати
посуд за призначенням.
13 Потрібно залишати верхній одяг, особисті речі у гардеробі. Перед
початком роботи ретельно мити руки з милом.
14. Забороняється палити на робочому місці.
15. Дотримуватися строків зберігання і реалізації холодних страв і закусок.
16. В кінці роботи необхідно обробити дезінфікуючим розчином
устаткування, інструменти,
інвентар, посуд, підлогу.
17. Ганчірки після роботи треба випрати у содовому розчині, обробити
Подписаться на:
Сообщения (Atom)